Strona główna Dom i ogród Historia i pielęgnacja drzewka bonsai – poradnik

Historia i pielęgnacja drzewka bonsai – poradnik

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem drzewka bonsai, na pewno zastanawiasz się, jak odpowiednio o nie dbać, by przez lata stanowiło piękną, żywą ozdobę biurka czy parapetu. Właściwa pielęgnacja wspomnianego drzewka wymaga jednak dużej wiedzy, regularności i stosowanych akcesoriów.

Historia bonsai

Sztuka sadzenia i pielęgnacji drzewek bonsai jest trwale wpisania w kulturę japońską, ale zasadniczo pochodzi ona z Chin. W języku japońskim nazwa ta składa się z dwóch członów – „bon” oznacza płaską tackę lub pojemnik, a określenie „sai” tłumaczone jest jako „roślina” lub „wiele roślin”. W przeszłości uprawa drzewek przeznaczona była wyłącznie dla osób wysoko urodzonych, należących do elit kraju. Obecnie pasję związaną z ich uprawą może rozwijać każdy entuzjasta bonsai.

Warto zaznaczyć, że każde drzewko jest traktowane, jako indywidualne dzieło sztuki ogrodniczej. Co ciekawe, drzewko bonsai nigdy nie jest skończonym tworem – nieustannie rośnie, rozwija się i dlatego wymaga stałej, regularnej pielęgnacji. Kompleksowa wiedza idąca w parze z zaangażowaniem zapewnia roślinie długowieczność. Niejednokrotnie drzewko jest w stanie niejako przeżyć swojego właściciela, a najbardziej wartościowe okazy przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

Jak pielęgnować bonsai?

Na pielęgnację bonsai składa się wiele istotnych czynników. Poprzez swoją delikatną naturę oraz nietypowy sposób sadzenia (płaskie doniczki) drzewka wymagają bowiem specjalnej troski.

Ze względu na ograniczoną przestrzeń w doniczce, system korzeniowy drzewka wykazuje nadmierną wrażliwość, zarówno na niedobór, jak i nadmiar wody w glebie. Z tego względu niezbędne jest zastosowanie donicy z dużymi otworami na dnie, które będą skutecznie odprowadzać nadmiar wody. Jeżeli natomiast zaobserwujemy wodę na podstawce, konieczne będzie jej niezwłoczne osuszenie. W przypadku bonsai musimy być również przygotowani na regularne podlewanie, najlepiej wodą w temperaturze pokojowej. Kolejnym czynnikiem jest odpowiednia ziemia do bonsai. Przy jego pielęgnacji zazwyczaj stosuje się podłoże, będące mieszanką gliny, torfu i gruboziarnistego piasku. Ponadto nie możemy zapominać o konieczności regularnego przesadzania naszego drzewka. Mianowicie średnio co dwa lata należy zapewniać roślinie nowe otoczenie, po to by okaz nie zrastał się z doniczką. W takiej sytuacji ograniczony pobór i magazynowanie wody oraz wartości odżywczych przez korzenie mógłby niekorzystnie wpłynąć na stan rośliny.

Nawozy do bonsai i przycinanie drzewka

W pielęgnacji bonsai bardzo istotne jest nawożenie gleby. Ze względu na specyficzny kształt doniczki ilość ziemi, a tym samym zawartość ważnych składników odżywczych, jest w tym przypadku ograniczona. Dlatego szczególnie w okresie wegetacyjnym, czyli od kwietnia do sierpnia, należy dodatkowo nawozić drzewko. Najlepiej sprawdzą się nawozy w formie płynnej aplikowane podczas podlewania.

Przy pielęgnacji bonsai nie można zapominać o jego przycinaniu. Jeśli będziemy podcinać pędy regularnie w okresie wegetacyjnym przy użyciu specjalnych nożyczek, nasze drzewko zachowa niewielki rozmiary, a jego kształt będziemy mogli dowolnie modelować. Do najpopularniejszych stylów formowania bonsai należy Bankan (litera S), Chokkan (piramida) czy Fukinagashi (gałęzie wygięte w jedną stronę).

Odpowiednia pielęgnacja drzewka bonsai dla niedoświadczonego hodowcy może okazać się dosyć dużym wyzwaniem. Jednakże dysponując podstawową wiedzą i zaangażowaniem, każdy będzie w stanie stworzyć wspomnianej roślinie idealne warunki do rozwoju i wzrostu.

Przeczytaj również

5 zasad skutecznej windykacji

Obecnie coraz więcej podmiotów gospodarczych zmaga się z problemem niewypłacalności, przez co ich długi rosną. Z drugiej strony znajdują się wierzyciele, którzy pragną przeprowadzić...

3 pomysły na imprezę urodzinową malucha

Urodziny dziecka to doskonała okazja, by spędziło ono czas nie tylko w gronie rodzinnym, ale przede wszystkim wśród przyjaciół oraz kolegów i koleżanek z...

Roleta dzień-noc – dlaczego to dobry wybór do pokoju dziecięcego?

Odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu to bardzo ważny aspekt codzienności. Jest to szczególnie ważne dla najmłodszych, ponieważ ich pokój jest miejscem zarówno zabawy, jak i...

Najpopularniejsze zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej

Wielu z nas marzy o pięknym uśmiechu. Nie dziwi więc prężny rozwój stomatologii estetycznej. Coraz nowocześniejsze rozwiązania pozwalają na poprawę lub całkowitą zmianę wyglądu...

Kluczowe kompetencje współczesnego menedżera – rozwiń swój potencjał dzięki studiom MBA!

Kompetencje to połączenie poszczególnych umiejętności z wiedzą oraz ich praktyczne wykorzystanie. Kluczowe jest skupienie się na tych cechach, które pozwolą menedżerowi na elastyczne i...