Strona główna Biznes Zaczynasz własny biznes? Wybierz telefony firmowe w leasingu

Zaczynasz własny biznes? Wybierz telefony firmowe w leasingu

Jeszcze do niedawna leasing kojarzył się głównie z produktem finansowym dla firm, stanowiącym sposób finansowania samochodów. Na przestrzeni ostatnich lat leasing stał się systemem bardziej znanym i powszechnie wykorzystywanym nie tylko w branży motoryzacyjnej, ale również w innych dziedzinach. Aktualnie wiele przedsiębiorstw zawdzięcza tej metodzie finansowania nie tylko samochody firmowe, ale także telefony, tablety, komputery i inne sprzęty niezbędne do prowadzenia biznesu. Coraz większą popularnością cieszy się sfinansowanie w ten sposób telefonów firmowych.

Na czym polega leasing?

Leasing to połączenie kredytu i dzierżawy. System leasingu funkcjonuje podobnie do zakupu na raty lub wynajmu długoterminowego. Nie jest jednak tym samym. Leasingiem nazywamy system, w którym klient otrzymuje możliwość korzystania ze sprzętu, w zamian za opłacanie comiesięcznej raty oraz uiszczenie opłaty wstępnej, od której zależy wysokość comiesięcznych rat.

Między leasingodawcą (podmiotem finansującym zakup) a leasingobiorcą (klientem) zawierana jest umowa cywilnoprawna, określająca zasady korzystania z danego sprzętu. Klient nie jest właścicielem leasingowanego sprzętu, prawo własności pozostaje po stronie leasingodawcy. Po stronie finansującego sprzęt leży również konserwacja i amortyzacja sprzętu. Umowa zawierana jest na określony okres, po którym leasingobiorca ma możliwość wykupu sprzętu za niewielką, ustaloną w umowie, kwotę.

Telefony dla firmy w leasingu – dlaczego to się opłaca?

Każda początkująca firma balansuje na krawędzi finansowej i (w większości przypadków) przez pierwsze miesiące nie przynosi zysków. Sukcesem dla młodych przedsiębiorców w pierwszych miesiącach działalności jest sytuacja, kiedy przychody zrównają się z kosztami i biznes w rozrachunku miesięcznym, wyjdzie na zero. Rozpoczynanie działalności zwykle wiąże się z kosztami i każda forma odciążenia finansowego, jest na wagę złota. Nie wszyscy na początku działalności mają możliwość finansowania zakupów potrzebnych sprzętów przez produkty kredytowe. Pożyczki to rozwiązanie kosztowne, krótkofalowe i ryzykowne. Z pomocą przychodzi leasing.

Zakup telefonów w leasingu to rozwiązanie wygodne i korzystne finansowo. Leasingobiorca nie ponosi kosztów eksploatacji i naprawy użytkowanych telefonów, płaci comiesięczną, dopasowaną do swoich możliwości ratę oraz po zakończeniu umowy – ma możliwość wykupu telefonów za niewielki procent ich wartości. Opisany typ leasingu nazywamy leasingiem operacyjnym. Leasingobiorca zalicza raty (wartość netto) oraz wpłatę wstępną jako koszty prowadzenia działalności.

Często firmy po zakończeniu okresu leasingowania podpisują nową umowę leasingową i zaczynają korzystać z nowych urządzeń. Jest to tym bardziej korzystne, że branża telefonów komórkowych rozwija się bardzo dynamicznie i to, co było nowoczesne 2 lata temu, dziś jest już przeżytkiem. Korzystanie z telefonów w leasingu to sposób na dostęp do wysokiej jakości, nowoczesnych urządzeń, bez konieczności zadłużania się na ich zakup.

Nowe firmy mogą skorzystać z leasingu już od pierwszego dnia działalności. Co prawda, będzie wiązać się to z wyższą opłatą wstępną, ale w ogólnym rozrachunku i tak będzie to najkorzystniejsza forma finansowania.

Leasing operacyjny a leasing finansowy

Przedsiębiorcy w Polsce mają do wyboru dwie formy leasingu: leasing operacyjny oraz finansowy. Są to dwie różne formy finansowania sprzętu. Opisany powyżej typ to leasing operacyjny. Jest to zdecydowanie najczęściej wybierana forma tego typu finansowania w naszym kraju. Leasing finansowy wiąże się z obowiązkiem opłacenia z góry (wraz z pierwszą ratą) całego podatku VAT od sprzętu a koszty amortyzacji leżą po stronie leasingobiorcy. Najważniejszą różnicą jest jednak to, że wraz z opłaceniem ostatniej raty, telefon finansowany w systemie leasingu finansowego, staje się automatycznie własnością leasingobiorcy. Ta forma finansowania jest mniej popularna głównie ze względu na wysokie koszty wstępne (opłata wstępna + cały VAT).

Finansowanie zakupu telefonów firmowych poprzez leasing operacyjny to aktualnie najkorzystniejsza finansowo i najwygodniejsza opcja dla firm. Nie należy się jej bać, zwłaszcza że w ogólnym podsumowaniu kosztów, leasing wypada korzystniej od większości produktów kredytowych.

Przeczytaj również

Jak zimą ogrzewać halę namiotową?

Od czego zależy skuteczność ogrzewania hali namiotowej zimą? Hala namiotowa i jej atrakcyjna cena wynajmu, zwłaszcza w zestawieniu z wysokimi kosztami dzierżawy i utrzymania tradycyjnych...

Przepływomierze – jakie są ich rodzaje? Gdzie można je stosować?

Przepływomierze to urządzenia przydatne w środowiskach, w których ma miejsce przesył cieczy, gazów lub materiałów sypkich, zarówno podczas ich magazynowania, jak i w zróżnicowanych...

Niezawodna i efektywna produkcja azotu do celów przemysłowych – jaki generator azotu wybrać?

Systemy produkujące azot są stosowane w wielu gałęziach przemysłu, rozpoczynając od przemysłu lotniczego czy inżynieryjnego po pakowanie żywności. W przypadku dużego zapotrzebowania na azot...

Japońskie wycinarki laserowe gwarancją precyzji i wydajności

Wycinarka laserowa jest urządzeniem powszechnie wykorzystywanym przy cięciu stali, aluminium, mosiądzu lub miedzi. Najbardziej istotną cechą każdej wycinarki powinna być precyzja oraz jakość cięcia,...

Miłość do wina – czyli jak zostać profesjonalnym sommelierem?

Kiedy pasja do wina przeradza się w profesjonalne zamiłowanie do zawodu, dobrze jest pomyśleć nad wartościowym kursem sommelierskim, który wyznaczy kierunki naszego dalszego rozwoju w...