Strona główna Dom i ogród Pogotowie weterynaryjne – w jakich sytuacjach konieczne będzie jego wezwanie?

Pogotowie weterynaryjne – w jakich sytuacjach konieczne będzie jego wezwanie?

Pogotowie weterynaryjne to instytucja, która zajmuje się niesieniem pomocy medycznej zwierzętom w nagłych przypadkach. Pogotowie weterynaryjne, podobnie jak inne służby alarmowe przeznaczone dla ludzi, posiada indywidualny numer alarmowy – 983. Lekarze weterynarii pracujący w pogotowiu dla zwierząt świadczą usługi przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Pomagają zarówno zwierzętom domowym – psom, kotom czy królikom, gospodarskim – krowom, koniom, świniom, jak i dzikim, takim jak sarny, dziki czy różnego rodzaju ptactwo.

Kiedy konieczne będzie wezwanie pogotowia weterynaryjnego?

Zwierzęta często ulegają różnym wypadkom czy zapadają na schorzenia, które wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. Głównym zajęciem pogotowia weterynaryjnego jest ratowanie zwierząt poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Bardzo często pod opieką pogotowia znajdują się również żyjątka, które zachorowały nagle i niespodziewanie.

Potrącenia zwierząt

Potrącenia zwierząt są bardzo częstym zjawiskiem zarówno w miastach, jak i na terenach niezabudowanych znajdujących się w bliskim sąsiedztwie lasu czy łąki. Obowiązkiem sprawcy każdego potrącenia jest udzielenie pomocy poszkodowanemu zwierzęciu. Niedochowanie tej powinności może skutkować mandatem w kwocie maksymalnej 5000 zł lub karą aresztu.

W sytuacji, gdy jesteśmy sprawcą lub świadkiem wypadku, powinniśmy niezwłocznie poinformować odpowiednie służby. Możemy skontaktować się z lokalną lecznicą, wybrać ogólny numer alarmowy lub zadzwonić bezpośrednio na pogotowie weterynaryjne. Jeżeli istnieje taka możliwość, powinniśmy samodzielnie przetransportować ranne zwierzę do kliniki weterynaryjnej. Musimy jednak zachować wszelkie środki ostrożności, gdyż zwierzę będące w szoku powypadkowym, może zachowywać się agresywnie. W przypadku, gdy gabaryty, stan lub zachowanie żyjątka uniemożliwiają jego transport, powinniśmy poczekać na przyjazd pogotowia weterynaryjnego.

Przybyły lekarz weterynarii na miejscu zbada i oceni stan zwierzęcia. Jeżeli powstałe obrażenia okażą się bardzo poważne, być może konieczne będzie jego uśpienie. W innym przypadku weterynarz po podaniu odpowiednich środków uspokajających lub przeciwbólowych, przetransportuje zwierzę do lecznicy lub kliniki weterynaryjnej.

Prawdopodobnie zostaniemy obciążeni obowiązkiem pokrycia kosztów udzielenia pomocy przez pogotowie weterynaryjne. W przypadku zwierząt dzikich czy bezpańskich pomoc tego rodzaju bardzo często udzielana jest jednak bezpłatnie.

Nagłe zachorowania

Wezwanie pogotowia ratunkowego może okazać się konieczne w przypadku nagłego zachorowania zwierzęcia. Często jego wielkość i waga nie pozwalają na samodzielny transport, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z cierpiącym i agresywnym stworzeniem. Lekarz wezwany pod wskazany adres udzieli możliwej niezbędnej pomocy, która pozwoli wrócić zwierzęciu do zdrowia.

W razie potrzeby pogotowie weterynaryjne dysponuje dużymi samochodami wyposażonymi w specjalistyczne klatki. W ten sposób można bezpiecznie przetransportować zwierzę do lecznicy weterynaryjnej lub kliniki weterynaryjnej w celu kompleksowej diagnostyki i leczenia.

Każdy kierowca oraz każdy właściciel zwierzęcia, powinien mieć zawsze pod ręką numer pogotowia weterynaryjnego lub kontakt do sprawdzonej lecznicy. Nigdy nie wiadomo, kiedy pomoc lekarza weterynarii będzie konieczna, aby uratować życie lub zdrowie zwierzęcia.

Przeczytaj również

Aparaty ruchome w leczeniu ortodontycznym

O uzębienie trzeba właściwie dbać od najmłodszych lat, to znaczy od chwili, kiedy pojawią się pierwsze zęby mleczne. To bardzo istotna kwestia, gdyż od...

Namiot halowy – podstawowe zalety i funkcjonalności

Dzięki swojej niskiej cenie, prostej konstrukcji i łatwości montażu współczesne namioty halowe mają dość duży wachlarz zastosowań. Nie muszą służyć tylko jako miejsce produkcji...

Flanela bawełniana – charakterystyka materiału i jego nieoczywiste zastosowania

Tkanina, jaką jest flanela bawełniana, stanowi jeden z bardziej popularnych rodzajów materiałów wykorzystywanych na co dzień. Kraciasty, miękki materiał sprawdza się przede wszystkim w...

Na czym polega leczenie wad zgryzu z wykorzystaniem aparatu Invisalign?

Wiele osób boryka się z problemami wywołanymi przez niewłaściwe ustawienie zębów w łuku zębowym. Dziedziną medycyny mającą za zadanie skuteczne leczenie i korygowanie wad...

Trendy w windykacji należności – czego można się spodziewać w 2020 roku?

Trudno znaleźć dziedzinę gospodarki, która nie uległa zmianom z uwagi na rozwój technologii. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku firm oferujących usługi windykacyjne. Mimo...