Strona główna Biznes Niezawodna i efektywna produkcja azotu do celów przemysłowych – jaki generator azotu...

Niezawodna i efektywna produkcja azotu do celów przemysłowych – jaki generator azotu wybrać?

Systemy produkujące azot są stosowane w wielu gałęziach przemysłu, rozpoczynając od przemysłu lotniczego czy inżynieryjnego po pakowanie żywności. W przypadku dużego zapotrzebowania na azot do produkcji, magazynowania czy transportu, generatory wytwarzania azotu są najbardziej efektywnym sposobem otrzymania gazu, gdyż w odróżnieniu od butli, zapewnią potrzebną ilość i wysoką czystość gazu. Aby wybrać odpowiedni generator azotu dla przedsiębiorstwa, niezbędne jest określenie specyfiki i zapotrzebowania produkcji.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze generatora azotu?

Generatory azotu występują w szerokiej gamie modeli i rozmiarów, co pozwala na wybór odpowiednio dostosowanego systemu do specyfiki i potrzeb przedsiębiorstwa. Oprócz kosztu azotu, przy wyborze generatora, należy wziąć pod uwagę kilka niżej przedstawionych kwestii:

  • Poziom zużycia gazu – nabycie zbyt dużego generatora, który nie będzie w pełni wykorzystywany, może powodować niepotrzebne koszty. Natomiast jeśli zużycie jest znacznie większe, niż wydajność zakupionego systemu wytwarzania azotu, mogą pojawić się przestoje na linii produkcyjnej. Dlatego istotną kwestią jest określenie poziomu zużycia azotu, aby dokonać najlepszego wyboru.
  • Wymagania czystości – niektóre branże potrzebują wyższych poziomów czystości niż inne. Jest to szczególnie ważne w przypadku przemysłu spożywczego, gdzie produkt końcowy musi zawierać jak najmniejszą ilość tlenu. W zależności od zastosowanej technologii istnieje możliwość uzyskania czystości przekraczającej nawet 99,5%.
  • Dostępna przestrzeń – instalacja generatora azotu wymaga odpowiedniej przestrzeni w zakładzie. Ważne jest zachowanie proporcji, w przypadku nie posiadania wystarczającej ilości miejsca do instalacji, aby typ systemu spełniał jak największe potrzeby firmy.
  • Cena generatora azotu – mimo iż koszt urządzeń do wytwarzania azotu jest stosunkowo wysoki, inwestycja ta zapewnia gwarantowane dostawy gazu i z czasem doprowadzi do sporych oszczędności. Koszty systemu różnią się w zależności od wielkości  działalności i rodzaju systemu.

Rodzaje  generatorów

Wyróżniamy kilka rodzajów generatorów, a wśród nich najpopularniejsze to:

Generatory membranowe

Membranowe generatory azotu działają na zasadzie sprężania powietrza atmosferycznego przez sprężarkę i przepuszczania go przez membranę z pustych włókien, które filtrują powietrze (głównie tlen), otrzymując wysokiej czystości azot. Zaawansowane systemy wykorzystują wiele etapów filtracji przed kontaktem z membraną, usuwając inne cząsteczki, takie jak kurz czy wilgoć. Filtry o drobnych oczkach służą do usuwania cząstek z powietrza, osuszacze  eliminują natomiast wilgoć. Cały proces, oprócz dostarczenia wyższej czystości azotu, chroni również membranę.

Generatory  PSA

Generator azotu PSA ma działanie podobne do generatora membranowego odnośnie sprężania powietrza atmosferycznego z użyciem kompresora. Membranę zastępuje tutaj kolumna ciasno spakowanego materiału pod ciśnieniem, złożonego z węgla i nazwanego węglowym sitem molekularnym (CMS). Przepuszcza ono tylko małe cząsteczki azotu, a pozostałe cząsteczki są adsorbowane przez CMS. Ten model generatora wymaga dwóch kolumn CMS, z których jedna jest odbezpieczona, a druga napędza powietrze przez sito pod ciśnieniem. Dlatego też metoda ta jest również zwana adsorpcją zmiennociśnieniową.

Dokonując wyboru generatora azotu, ważne jest, aby znać swoje potrzeby odnośnie do procesu produkcji. Wówczas po przeprowadzeniu dokładnej analizy dotyczącej wymagań wobec gazu łatwo można określić rodzaj systemu generowania azotu, który pomoże zwiększyć produktywność i zintegrować nowe technologie.

Przeczytaj również

Suchość pochwy. Kiedy jesteśmy na nią szczególnie narażone?

Suchość pochwy to uciążliwa przypadłość, która może pojawić się w każdym momencie życia kobiety. Polega po prostu na tym, że pochwa nie wytwarza odpowiedniej...

Czekolada na śniadanie – nasze propozycje

Czekolada na śniadanie – brzmi smacznie? Oczywiście! Ten smakowity deser możemy z powodzeniem wykorzystać w naszym codziennym menu bez obawy o swoje zdrowie. Wbrew...

Jak zimą ogrzewać halę namiotową?

Od czego zależy skuteczność ogrzewania hali namiotowej zimą? Hala namiotowa i jej atrakcyjna cena wynajmu, zwłaszcza w zestawieniu z wysokimi kosztami dzierżawy i utrzymania tradycyjnych...

Przepływomierze – jakie są ich rodzaje? Gdzie można je stosować?

Przepływomierze to urządzenia przydatne w środowiskach, w których ma miejsce przesył cieczy, gazów lub materiałów sypkich, zarówno podczas ich magazynowania, jak i w zróżnicowanych...

Niezawodna i efektywna produkcja azotu do celów przemysłowych – jaki generator azotu wybrać?

Systemy produkujące azot są stosowane w wielu gałęziach przemysłu, rozpoczynając od przemysłu lotniczego czy inżynieryjnego po pakowanie żywności. W przypadku dużego zapotrzebowania na azot...