Strona główna Dom i ogród Kącik zabaw dla przedszkolaka – czego nie może w nim zabraknąć?

Kącik zabaw dla przedszkolaka – czego nie może w nim zabraknąć?

Dzieci w wieku przedszkolnym są pełne energii i ciekawe otaczającego je świata. Większość z nich najchętniej cały czas szuka dla siebie zajęć i kolejnych aktywności. Oprócz zabaw na dworze potrzebują również odpowiedniej stymulacji dla kreatywności i małej motoryki. Jak urządzić kącik zabaw dla przedszkolaka w mieszkaniu?

Kącik zabaw – jak go urządzić?

Wszystko zależy od Twoich możliwości mieszkaniowych. Jeżeli masz takie możliwości, warto zaplanować go w osobnym pokoju. W sytuacji gdy metraż mieszkania na to nie pozwala, to taki kącik należy urządzić w pomieszczeniu dziecka. Niezależnie od tego gdzie kącik zabaw się znajdzie, musisz go urządzić w jak najbardziej funkcjonalny sposób. Wszelkie półki czy szafki powinny być na takiej wysokości, żeby dziecko mogło samodzielnie brać zabawki oraz odkładać je na miejsce. Dzięki temu łatwiej będzie zachęcić je do samodzielnego sprzątania po skończonej zabawie.

Kącik małego artysty

Dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju prace plastyczne. Ich wyobraźnia jest tak bujna, że wystarczy im tak naprawdę jedynie kartka papieru, ołówki oraz kredki szkolne i już mają zajęcie na kilka godzin. Aby jak najbardziej urozmaicić maluchowi malowanie, możesz zaopatrzyć jego kącik zabaw w wiele rodzajów kredek np. ołówkowe, świecowe, woskowe czy dwustronne. Dzięki temu dziecko będzie mogło wykonywać więcej prac plastycznych, a dodatkowo zbyt szybko się taką zabawą nie znudzi.

Jeżeli nie przeraża nas szorowanie rąk, to pozwólmy dzieciom używać mazaków oraz farbek. Tutaj wybór również jest ogromny, zarówno jeżeli chodzi o kolorystykę oraz ich rodzaje. Dziecko powinno mieć również dostęp do różnych wielkości kartek papieru. Nie ograniczaj się do tradycyjnych bloków w formacie A4, czasami lepiej postawić na papier na przykład w formacie A3. Warto wykorzystać też gotowe kolorowanki i szablony do rysowania.

Rozwijanie umiejętności manualnych dziecka

Malowanie kredkami czy farbami to tylko jeden z elementów dobrej zabawy. Jeżeli Twoje dziecko lubi prace manualne, to w kąciku zabaw powinny znaleźć się takie przybory jak:

  • klej,
  • kolorowy papier,
  • bibuła,
  • nożyczki,
  • plastelina.

Za pomocą tych akcesoriów dziecko będzie mogło tworzyć wszelkiego rodzaju wycinanki, wydzieranki czy wyklejać rysunki. Ważne jest podsuwanie dziecku coraz to nowych pomysłów, żeby miało bodźce to dalszej zabawy i rozwoju.

Kącik małego czytelnika

Dzieci uwielbiają książki. Na początku, kiedy nie potrafią jeszcze czytać, bardziej interesują je ilustracje, jednak z wiekiem to się zmienia. Dlatego w kąciku zabaw nie powinno zabraknąć ulubionych bajek. Jeżeli dziecko jest na etapie nauki literek, to możesz wymyślić mu zabawę w szukanie liter lub wyrazów. Będą Ci do tego potrzebne: stare, zniszczone książki oraz kolorowe zakreślacze. Następnie dziecko będzie musiało znaleźć na danej stronie odpowiednie literki i zakreślić je odpowiednim kolorem.

Odpowiednia wykładzina

Dzieci wiele czasu spędzają, bawiąc się na ziemi. Dlatego nie zapominaj o dobrej jakości wykładzinie, która będzie przede wszystkim wygodna i bezpieczna dla dziecka. Możesz wybrać taką zdobioną motywem z ulubionej bajki lub z nadrukowanym torem wyścigowym.

To w jaki sposób urządzisz kącik zabaw dla swojego dziecka zależy od wielu czynników. Wpływ mają na to zarówno warunki mieszkaniowe, jak i to, czym dziecko najbardziej lubi się bawić. Najważniejsze, aby taki pokój był bezpieczny dla dziecka oraz jak najbardziej funkcjonalny. Pamiętaj, że dziecko do dobrej zabawy nie potrzebuje najdroższych zabawek. Bardziej doceni czas spędzony wspólnie z rodzicami.

Przeczytaj również

Aparaty ruchome w leczeniu ortodontycznym

O uzębienie trzeba właściwie dbać od najmłodszych lat, to znaczy od chwili, kiedy pojawią się pierwsze zęby mleczne. To bardzo istotna kwestia, gdyż od...

Namiot halowy – podstawowe zalety i funkcjonalności

Dzięki swojej niskiej cenie, prostej konstrukcji i łatwości montażu współczesne namioty halowe mają dość duży wachlarz zastosowań. Nie muszą służyć tylko jako miejsce produkcji...

Flanela bawełniana – charakterystyka materiału i jego nieoczywiste zastosowania

Tkanina, jaką jest flanela bawełniana, stanowi jeden z bardziej popularnych rodzajów materiałów wykorzystywanych na co dzień. Kraciasty, miękki materiał sprawdza się przede wszystkim w...

Na czym polega leczenie wad zgryzu z wykorzystaniem aparatu Invisalign?

Wiele osób boryka się z problemami wywołanymi przez niewłaściwe ustawienie zębów w łuku zębowym. Dziedziną medycyny mającą za zadanie skuteczne leczenie i korygowanie wad...

Trendy w windykacji należności – czego można się spodziewać w 2020 roku?

Trudno znaleźć dziedzinę gospodarki, która nie uległa zmianom z uwagi na rozwój technologii. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku firm oferujących usługi windykacyjne. Mimo...