Strona główna Technologia Motoryzacja Jak otworzyć zamarznięty samochód?

Jak otworzyć zamarznięty samochód?

Nie możesz otworzyć samochodu? Taka niemiła niespodzianka może czekać na każdego kierowcę, gdy tylko temperatury zaczną spadać poniżej zera. O problemy szczególnie łatwo, jeśli do tego będzie padał śnieg lub deszcz, a my wcześniej nie zabezpieczymy odpowiednio swojego auta. Walka z lodem może zakończyć się nawet uszkodzeniem klamek czy pęknięciem szyby. Sprawdź, co zrobić, aby zawsze bez problemu otworzyć auto.

Możesz poradzić sobie z problemem sam albo od razu wezwać fachowców. W otworzeniu każdego samochodu pomoże Ci pomoc drogowa. Takie firmy oferują nie tylko naprawy na drodze, ale też walkę z mrozem – właśnie otworzenie zamarzniętych drzwi czy odpalenie rozładowanego akumulatora.

Lepiej zapobiegać niż naprawiać

Ta zasada idealnie sprawdza się w przypadku samochodów. Tym bardziej, jeśli mówimy o sytuacjach, które z łatwością można wyeliminować. Często wystarczy tylko raz na jakiś czas posmarować uszczelki wazeliną techniczną. Na rynku dostaniesz też wiele sztyftów i sprejów, które będą miały takie samo działanie. Ma ono jednak jeden minus – trzeba tę czynność regularnie powtarzać, a już na pewno po każdej wizycie w myjni. Koszt takich specyfików nie jest duży, bo to zazwyczaj tylko kilka złotych.

Skoro mowa o wodzie i wilgoci warto też pamiętać o dbaniu o obniżenie wilgotności w samochodzie.  Można kupić specjalny pochłaniacz wilgoci. Często wystarczy tylko  regularne wylewanie wody z dywaników oraz zmniejszenie ogrzewania przez zakończeniem jazdy. Dzięki temu zredukujemy różnicę temperatur wewnątrz i zewnątrz auta.

Jak otworzyć zamarznięty samochód?

Problemu takiego nie mają kierowcy, którzy swoje auta zostawiają w garażu. Co jednak jeśli nie masz takiej możliwości? Po pierwsze: wybieraj miejsce, w którym rano świeci słońce. Często już to rozwiązuje problem. Po drugie: poszukaj kontaktu z prądem. Wtedy wystarczy tylko… suszarka do włosów! Pamiętaj, aby nie skupiać strumienia ciepła tylko w jednym miejscu, bo może to spowodować inne uszkodzenia.

Przezorny zawsze ubezpieczony więc jeszcze przed zimą warto kupić specjalny odmrażacz do szyb. Kilka minut wystarczy, aby jego skład zadziałał i poradził sobie z lodem. Mimo że to chemiczny środek jest bezpieczny dla lakieru i gumy. Nie można jednak stosować go zbyt często, bo wypłukuje smar, a to może przekładać się na jego działanie. Problem z odmrażaczem polega najczęściej na tym, że… zostawiamy go w zamkniętym samochodzie.

Sprawdź więc w kieszeni, czy nie masz zapalniczki. W takiej sytuacji wystarczy podgrzać nią klucz, włożyć do zamka i obracać delikatnie w lewo i prawo. Czynność tą będziesz musiał powtórzyć kilkakrotnie.

Chałupniczym, ale jakże skutecznym sposobem, może okazać się też przyłożenie plastikowej butelki z ciepłą wodą. Może być to również termofor. Pamiętaj jednak, aby nie używać wrzątku, a tym bardziej nie wylać go na szybę. To grozi jej pęknięciem. Gorącą wodą nie można też zalewać samego zamka.

Ciekawym, skutecznym i całkowicie bezpiecznym rozwiązaniem jest natomiast specjalna wkładka w kształcie kluczyka. Jest ona zasilana bateriami i ma za zadanie nagrzać się i roztopić lód.

Otworzyłeś drzwi i co dalej?

Ważne jest przygotowanie samochodu dalszej jazdy, ale też zabezpieczenie go przed kolejną możliwością zamarznięcia drzwi i zamków. Chwilowe ogrzanie środka auta nie przyniesie rezultatu więc wykorzystaj któryś z wcześniejszych sposobów. Kup wazelinę, odmrażacz czy elektroniczny kluczyk. Pamiętaj też, że postój z włączonym silnikiem powyżej minuty jest niedozwolony i możesz za niego dostać mandat.

Przeczytaj również

Bernard Ładysz – jeden z najwybitniejszych polskich śpiewaków. Poznaj jego historię!

Muzyka jest nieodłącznym elementem naszego życia. Według niektórych badań gust muzyczny wyrabiamy sobie już w łonie matki, a potem znane melodie nas uspokajają, nieznane...

Rodzaje elementów złącznych, które powinny znaleźć się w każdym warsztacie

Elementy złączne wykorzystywane są do łączenia różnego rodzaju materiałów. Używa się ich podczas tworzenia konstrukcji drewnianych, metalowych lub innych. Duża ilość dostępnych komponentów sprawia,...

Tanie granie — jak i ile możemy zaoszczędzić na grach komputerowych?

Gry wcale nie muszą być kosztowne Czasy, w których gry na Xbox 360 stanowiły wielką inwestycję, przeminęły bezpowrotnie. Obecnie gracze mają wiele alternatyw, które pozwalają im cieszyć...

Prezerwatywy Durex – odkryj przyjemność na nowo!

Prezerwatywy są z pewnością najczęściej wybieranym i najłatwiej dostępnym środkiem antykoncepcyjnym. Jednak ograniczenie ich roli jedynie do zabezpieczenia przed niechcianą ciążą i chorobami przenoszonymi...

Auta miejskie ze sportowym zacięciem – który model wybrać?

Dla wielu kierowców jedną z najważniejszych cech jakie powinien posiadać samochód jest liczba koni mechanicznych pod maską samochodowa. Trudno się temu dziwić, gdyż poza...