Strona główna Dom i ogród Historia i pielęgnacja drzewka bonsai – poradnik

Historia i pielęgnacja drzewka bonsai – poradnik

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem drzewka bonsai, na pewno zastanawiasz się, jak odpowiednio o nie dbać, by przez lata stanowiło piękną, żywą ozdobę biurka czy parapetu. Właściwa pielęgnacja wspomnianego drzewka wymaga jednak dużej wiedzy, regularności i stosowanych akcesoriów.

Historia bonsai

Sztuka sadzenia i pielęgnacji drzewek bonsai jest trwale wpisania w kulturę japońską, ale zasadniczo pochodzi ona z Chin. W języku japońskim nazwa ta składa się z dwóch członów – „bon” oznacza płaską tackę lub pojemnik, a określenie „sai” tłumaczone jest jako „roślina” lub „wiele roślin”. W przeszłości uprawa drzewek przeznaczona była wyłącznie dla osób wysoko urodzonych, należących do elit kraju. Obecnie pasję związaną z ich uprawą może rozwijać każdy entuzjasta bonsai.

Warto zaznaczyć, że każde drzewko jest traktowane, jako indywidualne dzieło sztuki ogrodniczej. Co ciekawe, drzewko bonsai nigdy nie jest skończonym tworem – nieustannie rośnie, rozwija się i dlatego wymaga stałej, regularnej pielęgnacji. Kompleksowa wiedza idąca w parze z zaangażowaniem zapewnia roślinie długowieczność. Niejednokrotnie drzewko jest w stanie niejako przeżyć swojego właściciela, a najbardziej wartościowe okazy przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

Jak pielęgnować bonsai?

Na pielęgnację bonsai składa się wiele istotnych czynników. Poprzez swoją delikatną naturę oraz nietypowy sposób sadzenia (płaskie doniczki) drzewka wymagają bowiem specjalnej troski.

Ze względu na ograniczoną przestrzeń w doniczce, system korzeniowy drzewka wykazuje nadmierną wrażliwość, zarówno na niedobór, jak i nadmiar wody w glebie. Z tego względu niezbędne jest zastosowanie donicy z dużymi otworami na dnie, które będą skutecznie odprowadzać nadmiar wody. Jeżeli natomiast zaobserwujemy wodę na podstawce, konieczne będzie jej niezwłoczne osuszenie. W przypadku bonsai musimy być również przygotowani na regularne podlewanie, najlepiej wodą w temperaturze pokojowej. Kolejnym czynnikiem jest odpowiednia ziemia do bonsai. Przy jego pielęgnacji zazwyczaj stosuje się podłoże, będące mieszanką gliny, torfu i gruboziarnistego piasku. Ponadto nie możemy zapominać o konieczności regularnego przesadzania naszego drzewka. Mianowicie średnio co dwa lata należy zapewniać roślinie nowe otoczenie, po to by okaz nie zrastał się z doniczką. W takiej sytuacji ograniczony pobór i magazynowanie wody oraz wartości odżywczych przez korzenie mógłby niekorzystnie wpłynąć na stan rośliny.

Nawozy do bonsai i przycinanie drzewka

W pielęgnacji bonsai bardzo istotne jest nawożenie gleby. Ze względu na specyficzny kształt doniczki ilość ziemi, a tym samym zawartość ważnych składników odżywczych, jest w tym przypadku ograniczona. Dlatego szczególnie w okresie wegetacyjnym, czyli od kwietnia do sierpnia, należy dodatkowo nawozić drzewko. Najlepiej sprawdzą się nawozy w formie płynnej aplikowane podczas podlewania.

Przy pielęgnacji bonsai nie można zapominać o jego przycinaniu. Jeśli będziemy podcinać pędy regularnie w okresie wegetacyjnym przy użyciu specjalnych nożyczek, nasze drzewko zachowa niewielki rozmiary, a jego kształt będziemy mogli dowolnie modelować. Do najpopularniejszych stylów formowania bonsai należy Bankan (litera S), Chokkan (piramida) czy Fukinagashi (gałęzie wygięte w jedną stronę).

Odpowiednia pielęgnacja drzewka bonsai dla niedoświadczonego hodowcy może okazać się dosyć dużym wyzwaniem. Jednakże dysponując podstawową wiedzą i zaangażowaniem, każdy będzie w stanie stworzyć wspomnianej roślinie idealne warunki do rozwoju i wzrostu.

Przeczytaj również

Aparaty ruchome w leczeniu ortodontycznym

O uzębienie trzeba właściwie dbać od najmłodszych lat, to znaczy od chwili, kiedy pojawią się pierwsze zęby mleczne. To bardzo istotna kwestia, gdyż od...

Namiot halowy – podstawowe zalety i funkcjonalności

Dzięki swojej niskiej cenie, prostej konstrukcji i łatwości montażu współczesne namioty halowe mają dość duży wachlarz zastosowań. Nie muszą służyć tylko jako miejsce produkcji...

Flanela bawełniana – charakterystyka materiału i jego nieoczywiste zastosowania

Tkanina, jaką jest flanela bawełniana, stanowi jeden z bardziej popularnych rodzajów materiałów wykorzystywanych na co dzień. Kraciasty, miękki materiał sprawdza się przede wszystkim w...

Na czym polega leczenie wad zgryzu z wykorzystaniem aparatu Invisalign?

Wiele osób boryka się z problemami wywołanymi przez niewłaściwe ustawienie zębów w łuku zębowym. Dziedziną medycyny mającą za zadanie skuteczne leczenie i korygowanie wad...

Trendy w windykacji należności – czego można się spodziewać w 2020 roku?

Trudno znaleźć dziedzinę gospodarki, która nie uległa zmianom z uwagi na rozwój technologii. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku firm oferujących usługi windykacyjne. Mimo...